Posted by on 9 września 2018

Dwóch lekarzy niezależnie przejrzało pobrane wykresy; trzeci lekarz zapoznał się z przypadkiem, w którym nie było zgody między dwoma pierwszymi recenzentami. Użyliśmy dokładnej regresji logistycznej do oszacowania względnego ryzyka wgłobienia u dzieci otrzymujących monowalentną szczepionkę, w porównaniu do szczepionki pięciowartościowej, po dostosowaniu na miejsce, wieku (w tygodniach), dawce i płci. Wszystkie analizy przeprowadzono przy użyciu oprogramowania SAS, wersja 9.3 (SAS Institute). Wyniki
Ryzyko wystąpienia wgłobienia w przypadku szczepionki monowalentnej
W analizie sekwencyjnej współczynnik wiarygodności log przekroczył wartość krytyczną dla wszystkich dawek monowalentnej szczepionki rotawirusowej po zidentyfikowaniu trzeciego przypadku wgłobienia, gdy podano 156 660 całkowitych dawek. Kontynuowaliśmy obserwację do marca 2013 r. W tym czasie podano 207,955 dawek monowalentnej szczepionki rotawirusowej, w tym 115 908 pierwszych dawek i 92 047 drugich dawek. Sześć przypadków wgłobienia wystąpiło w ciągu 7 dni po monowalentnym szczepieniu rotawirusem. Cztery z tych przypadków dotyczyły niemowląt (w wieku 16, 16, 17 i 19 tygodni) i dwóch niemowląt (w wieku 9 i 17 tygodni). Dwa przypadki wystąpiły po podaniu dawki 1, a 4 przypadki wystąpiły po podaniu dawki 2.
Tabela 1. Tabela 1. Zagrożenie wgłobieniem w ciągu 7 dni po jednorazowym szczepieniu przeciwko rotawirusom, w porównaniu z historyczną częstością występowania w Data Safety Vaccine Safety, kwiecień 2008 – marzec 2013. 6 obserwowanych przypadków wgłobienia jelita było znacznie więcej niż 0,72 przypadków, które były oczekiwane na podstawie danych historycznych (tabela 1). Podobnie zaobserwowana liczba przypadków (4) po podaniu dawki 2 była znacznie większa niż oczekiwana liczba 0,49. Dwa przypadki zaobserwowane po podaniu dawki były mniejsze niż minimalna liczba wymaganych przypadków (3), więc współczynnik logarytmiczny nie został obliczony. W porównaniu z historyczną częstością występowania wgłobienia w populacji VSD, przypisywane ryzyko wgłobienia u niemowląt otrzymujących monowalentną szczepionkę rotawirusową wynosiło 5,3 przypadków na 100 000 niemowląt otrzymujących dwie dawki szczepionki.
Rycina 1. Ryc. 1. Ocena skupień przypadków wgłobienia w ciele po szczepieniu za pomocą monowalentnych lub jednozasadowych rotawirusów, zgodnie z datą początkową i dawką. W 30 dni po szczepieniu rotawirusem 10 przypadków wgłobienia wystąpiło po podaniu 207,955 dawek monowalentnej szczepionki rotawirusowej (panel A) i 38 przypadków po podaniu 1301 810 dawek szczepionki z rotawirusem pentawalentnym (panel B). Jedyne znaczące skupienie przypadków (P = 0,02) wystąpiło pomiędzy 3 i 6 dniem dzieci otrzymujących monowalentną szczepionkę (Panel A, zacieniony).
Przeprowadziliśmy analizę skupień wszystkich przypadków wgłobienia (na podstawie kodów ICD-9-CM) w oddziale ratunkowym lub w szpitalu w ciągu 30 dni po monowalentnym szczepieniu rotawirusem
[przypisy: dieta pudełkowa przepisy, choroba genetyczna definicja, miody polskie ]

Powiązane tematy z artykułem: choroba genetyczna definicja dieta pudełkowa przepisy miody polskie

Posted by on 9 września 2018